SCURT ISTORIC

Anul 1950, consemnează înfiinţarea raionului Drăgăneşti OLT în cadrul regiunii Teleorman ,apărut în urma organizării  administrativ teritoriale a Romậniei din anul menţionat mai sus. Ulterior, în 1956, raionul Drăgăneşti – Olt a fost inclus in regiunea Arges , unde a ramas pana in anul 1968, cand s-au desfiintat regiunile şi au aparut judetele , ca formă de organizare administrativă a teritoriului ţării noastre. Din anul 1968 , comuna Drăgănesti –Olt a fost trecută in componenţa teritoriului judeţului Olt si declarata oras. Desi astazi nu mai are un rol administrative pentru comunele din zona , localitatea Draganesti-Olt mai reprezinta pentru acestea un centru comercial si social-cultural. Numarul mare de elevi ai comunei Draganesti- Olt dornici sa continue studiile, cererile staruitoare ale oamenilor din comunele vecine si posibilitatile existente au determinat forurile administrative de la conducerea raionului Draganesti-Olt sa solicite infintarea , in toamna anului 1953 , a Scolii Medii din Draganesti-Olt.

Desfasurarea activitatii acestei noi institutii de invatamant a intimpinat mari dificultati din cauza lipsei spatiului de organizare a procesului de invatamant.

Aceasta situatie se va ameliora substantial , incepand cu anul scolar 1968-1969 , cand liceul avea 16 sali de clasa , 2 laboratoare cu depozite de materiale , cancelarie , birouri si o sala proprie pentru biblioteca.

In jurul cladirii se afla o curte larga care s-a amenajat treptat intr-o baza sportiva corespunzatoare pentru pregatirea fizica a elevilor. Mai tarziu , in anul 1977 , Liceul Teoretic Draganesti-Olt a devenit Liceu Agroindustrial. Pentru procesul de invatamant in liceu s-au amenajat 5 laboratoare si 7 cabinete , un atelier de mecanica imbunatatiri funciare si un cabinet de electrotehnica. In aceasta perioada au loc cele mai dese schimbari in planurile de invatamant.

In perioada 1978-1990, s-a construit un internat si o cantina cu o capacitate de 300 locuri pentru elevii interni.

Incepand cu anul 1990, Liceul Agroindustrial Draganesti-Olt isi redobandeste numele de Liceul Teoretic Draganesti-Olt. Intrat in valtoarea prefacerilor social-economice declansate dupa decembrie 1989, scoala romaneasca va cunoaste noi prefaceri in intreaga ei structura. Planurile de invatamant sunt adaptate cerintelor scolii de astazi. Ariile curriculare incearca sa ofere o pregatire temeinica si diversificata elevilor prin implicarea tuturor cadrelor didactice.

Incepand cu 25 mai 1996, in urma demersurilor facute catre ministerul de resort prin intermediul Inspectoratului Scolar Judetean Olt, liceul nostru isi dobandeste o noua identitate, fiind numit Liceul Teoretic «Tudor Vladimirescu » Draganesti-Olt.

In urma sprijinului acordat de minister si prin aportul unor sponsori, baza materiala a scolii a cunoscut o permanenta reinnoire. La ora actuala liceul dispune de o centrala termica proprie, de o sala de sport moderna, de cabinete si laboratoare necesare desfasurarii in conditii optime a procesului instructiv-educativ.

Acordarea numelui lui Tudor Vladimirescu liceului nostru reprezintă, pentru cadrele didactice si pentru elevi, o implicare substantiala pentru a fi mandri de patronul nostru spiritual ce a deschis calea dezvoltarii Romaniei moderne.