Istoric

I . SCURT ISTORIC

Şcoala din Drăgăneşti-Olt a luat fiinţă în anul 1836, ca urmare a organizării învăţământului obştesc public, acţiune coordonată de Petrache Poenariu,  directorul Eforiei Şcoalelor.

Prin reforma învăţământului din anul 1948 a luat fiinţă Gimnaziul Unic Drăgăneşti care rămâne în aceeaşi formă de organizare până în anul 1953, când ia fiinţă Şcoala medie Mixtă Drăgăneşti-Olt, care funcţiona cu un număr de 11 clase, dintre care 7 de gimnaziu.

Din anul 1960 liceul îşi mută activitatea în actuala clădire, având 16 săli de clasă, două laboratoare, cancelarie, birouri şi bibliotecă.

Din 1975,denumirea liceului se schimbă în “Liceul Real + Umanist Drăgăneşti-Olt.”

Începând cu anul 1977, liceul a devenit agroindustrial, cu 24 de clase, în trepta a II a frecventând cursurile un număr de 175 de elevi.

Denumirea de Liceul Teoretic “Tudor Vladimirescu” a dobândit-o începând cu anul 1996.